Archiwalne tabele kursów NBP – jak zmienić format daty?

Pod adresem Kursy | NBP Narodowy Bank Polski udostępnia archiwum kursów walutowych. Pliki można pobrać w kilku formatach, np. CSV lub XLS.

Przykładowy plik, na którym wykonane zostały poniższe zmiany daty, pobrałem z: Archiwum kursów średnich ? tabela A (CSV, XLS) | Narodowy Bank Polski – Internetowy Serwis Informacyjny (nbp.pl), konkretnie był to plik XLS dla roku 2022:

https://static.nbp.pl/dane/kursy/Archiwum/archiwum_tab_a_2022.xls

Niestety, w plikach XLS udostępnianych przez NBP domyślny format daty jest nieco dziwaczny i nie zawiera żadnych separatorów. Przykładowo 3 stycznia 2022 zaprezentowany zostanie jako:

Jak zmienić ten dziwny format daty?

Okazuje się, że Excel, mimo dziwacznego formatu „rozumie”, że to data i na całe szczęście nie powinno być konieczności używania formuł do przeformatowania daty.

Wystarczy bowiem zaznaczyć odpowiedni obszar ze źle sfromatowanymi datami i przejść do formatowania komórek. Można to zrobić na kilka sposobów, mój najszybszy, to wciśnięcie kombinacji klawiszy Ctrl – 1 (czyli przytrzymując Ctrl wciskamy cyfrę „1” na klawiaturze).

Oczywiście można też kliknąć na zaznaczonym obszarze prawym klawiszem myszy i wybrać polecenie „Formatuj komórki”:

W oknie formatowania, na zakładce „Liczby”, powinniśmy zobaczyć, że Excel używa niestandardowego formatu daty rrrrmmdd (czyli wszystkie części daty – rok, miesiąc, dzień, kolejno po sobie, bez żadnych przerw i separatorów):

Żeby to zmienić wybieramy kategorię „Data”, a następnie dogodny format daty, którego chcemy używać:

Po naciśnięciu „OK”, Excel zmieni formatowanie na bardziej sensowne, zgodnie z naszym wyborem:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *