Format daty, czyli dlaczego warto używać rrrr-mm-dd

W nieustającym sporze o to w jaki sposób zapisywać datę, dają się znaleźć takie metody, które jakkolwiek nie do końca zgodne z tradycją mają za sobą racjonalne uzasadnienie. Zdecydowanie wyróżnia się tutaj:

rrrr-mm-dd

Czyli: czterocyfrowy rok, potem myślnik, potem dwucyfrowy miesiąc, potem ponownie myślnik i potem dwucyfrowy dzień.

Dlaczego warto używać tego formatu?

  1. informacja jest w nim ułożona w naturalnej kolejności istotności – najpierw najbardziej ogólny rok, potem bardziej prezycyjny miesiąc, potem najbardziej szczegółowy dzień. Czytając idziemy od ogółu do szczegółu, co pozwala łatwiej zinterpretować informację.
  2. format zawiera wyłącznie cyfry i myślniki, czyli znaki niekolidujące z innymi formatami zapisu komputerowego. Daty zapisanej w powyższy sposób można użyć w: nazwach plików i katalogów/folderów, adresach URL, tytułach przelewów bankowych w bankowości internetowej. Data w ten sposób zapisana nie jest podejrzana dla systemów anty-spamowych
  3. długość ciągu zapisującego datę jest stała (10 znaków) – daty zapisane w słupku jedna pod drugą, będą dzięki temu łatwiejsze w interpretacji
  4. daty zapisane w ten sposób można bardzo łatwo masowo obrabiać w wielu narzędziach do obróbki tekstu i danych (Word/Excel, notepad++, TextPad itp.)
  5. daty zapisane w ten sposób dzięki istnieniu separatora i stałej długości ciągu można bardzo łatwo rozłożyć na czynniki składowe
  6. daty zapisane w ten sposób pozwalają się łatwo sortować od najstarszej do najnowszej jako tekst – czyli użyte na początku nazwy pliku pozwolą się posortować np. w Eksploratorze Windows.
  7. z interpretacją i przetworzeniem tak zapisanej daty nie będą miały problemu praktycznie żadne systemy komputerowe. Format ten jest jednoznaczny – zawsze rok, potem miesiąc, potem dzień. Formatu tego nie dotyczy problem kolejności dzień/miesiąc, jaki występuje przy niektórych innych formatach (Amerykanie domyślnie zapisują na początku daty miesiąc, stąd np. datę 02/04/05 można zinterpretować na kilka różnych sposobów)
  8. format ten to jeden ze standardów ISO (8601), co wróży mu stabilność i popularność
  9. format ten jest standardem w Unii Europejskiej i w Chinach – co też gwarantuje popularność

2 thoughts on “Format daty, czyli dlaczego warto używać rrrr-mm-dd”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *