Outlook 2007 – nie można otworzyć okna

Czasami Outlook 2007 odmawia posłuszeństwa z komunikatem:

Nie można uruchomić programu Microsoft Office Outlook. Nie można otworzyć okna programu Microsoft Outlook.

Warto wtedy spróbować jednorazowo uruchomić Outlook’a, z dodatkowym parametrem, żeby przywrócić porządek w elementach jego interfejsu i przywrócić możliwość pracy.

Proste i skuteczne rozwiązanie składa się z następujących kroków:

 1. Naciskamy kombinację klawiszy Windows-R (Windows – klawisz z logo Windows, na klawiaturze zwykle pomiędzy Ctrl i Alt; kombinację naciskamy jak np. Shift-A, czyli najpierw przytrzymujemy wciśnięty klawisz Windows, a potem „dociskamy” literę R)
 2. W okienku Uruchom, które się pojawi wpisujemy w pole Otwórz następujący ciąg znaków:
  outlook.exe /ResetNavPane

  i akceptujemy uruchomienie polecenia naciskając klawisz Enter lub klikając myszką przycisk Otwórz w okienku, które wyglądać będzie podobnie do poniższego:
  okno_uruchom

 3. Outlook otworzy się bez błędów – dla pewności możemy potwierdzić skuteczność naprawy zamykając go i ponownie otwierając, tym razem używając zwykłego skrótu do programu

Rozwiązanie zostało sprawdzone na Windows Vista w polskiej wersji językowej.

34 thoughts on “Outlook 2007 – nie można otworzyć okna”

  1. To jest pytanie do Microsoft. Na komputerze, na którym zastosowane zostało rozwiązanie opisane w artykule problem ustąpił trwale. Na pewno warto błąd zgłosić do supportu Microsoft. Jeżeli zrobi to większa liczba użytkowników, to szanse, że MS zajmie się sprawą u źródła znacząco rosną.

 1. Dziękuję, dziękuję, dziękuję! co ja się naszukałam co nadenerwowałam a tu prosto i bez problemu. Raz jeszcze dziękuję bardzo za pomoc!

 2. A u mnie (Vista) nie zadziałało – pojawia się za to komunikat „System Windows nie może odnaleźć plinku outlook.exe/resetnavpane”. Co wtedy???

  1. W poleceniu outlook.exe /resetnavpane musi być spacja pomiędzy outlook.exe i parametrem.
   Inaczej faktycznie Windows zgłosi błąd o którym piszesz.
   Najlepiej takie polecenia kopiować bezpośrednio ze strony WWW.
   Pozdrawiam!

 3. Witam. U mnie pojawia sie ten sam problem ale podane przez Ciebie rozwiązanie nie działa . Czy można zrobic cos jeszcze żeby outlook zaczą działać ? Pozdrawiam

  1. Przede wszystkim: czy wszystko udało się wykonać tak jak jest to opisane w artykule? Jak widać po komentarzach innych użytkowników rozwiązanie w wielu wypadkach zadziałało, chciałbym więc mieć pewność, że wszystkie czynności z posta udało się poprawnie wykonać. Zwłaszcza w kontekście poleceń do uruchomienia zalecam skopiowanie ich bezpośrednio ze strony, zamiast np. przepisywania ręcznego, bo tutaj mogą wkradać się błędy (literówki).

 4. Witam, ja mam trochę inny problem. Po uruchomieniu outlooka 2007 po jakimś czasie sam się zamyka i uruchamia ponownie. Na początku ekran staje się jasny, oczywiście nie działa żadna funkcja, potem program się zamyka i otwiera. Oczywiście…w tym czasie nie zapamiętuje nic co jest pisane w danym momencie w mailu. Także doprowadza mnie do białości :-( ponieważ pisząc maila trzeba go w trakcie zapisywać żeby nie stracić wątku. Odwirusowywałem komuter, skanowałem plik pst i nic, byłbym wdzięczny za pomoc.

  1. Zupełnie szczerze: nie widząc komputera i nie mając do niego dostępu (a tym samym nie wiedząc jaki jest system operacyjny, jakie inne programy działają, jaki jest rozmiar pliku PST itd.), trudno cokolwiek zdecydowanie polecić, za wyjątkiem poszukiwań w sieci.

   Na hasło „Outlook 2007 restarts itself” dostać można kilka całkiem konkretnych porad:

   http://answers.microsoft.com/en-us/office/forum/office_2007-office_install/outlook-07-reboots-itself-on-my-win-7/8b5482d3-d223-431a-88c6-43bac7880ba3

   Rzeczywiście warto spróbować jako pierwszego kroku uruchomienia Outlook’a w trybie awaryjnym, z przełącznikiem „/safe”
   Potem sposoby z:

   http://support.microsoft.com/kb/2000071/en-us

   Jako dodatkowy środek: istniało swojego czasu narzędzie o nazwie ScanPST – być może da się to znaleźć i pomogłoby w wykryciu przyczyny restartów w uszkodzonym pliku PST?

   https://support.xobni.com/entries/20465383-Outlook-2007-randomly-restarting

   …i jeszcze drobna uwaga „na marginesie”: nawyk, a wręcz „nałóg” wciskania Ctrl-S przy pisaniu/rysowaniu/excelowaniu czegokolwiek w aplikacjach Windows (nie tylko Office) to dobra praktyka. Problematyczna przy dużych plikach i wolnym dysku lub zapisie przez sieć, ale mimo wszystko niezastąpiona, jeżeli chcemy, żeby nie ginęły nam dokumenty.
   Pierwsze Ctrl-S już po pierwszym zdaniu, żeby możliwie szybko nazwać plik i umieścić go w sensownej lokalizacji, gdzie znajdziemy go w razie „crash’u” aplikacji, a potem co parę zdań/co minutę, w chwili zastanowienia nad tym co dalej napisać – to naprawdę działa.

 5. Cześć,
  na mojego outlooka ta magia nie zadziała ):
  wyświetla sie komunikat
  „Nie można wyświetlić folderu. Program Microsoft Office Outlook nie może uzyskać dostępu do określonej lokalizacji folderu. Interfejs obsługi wiadomości zwrócił nieznany błąd. Jeśli problem nie ustąpi, uruchom ponownie program Outlook. Program Outlook nie może otworzyć tego elementu. Element może być uszkodzony.”
  i nie moge wejść w żadnego maila.

  1. Niestety, czasami może się zdarzyć, że plik Outlook’a jest faktycznie uszkodzony/skasowany/przeniesiony i wtedy „ta magia” nie zadziała.
   Co można polecić:

   1) sanity check: przeszukać dysk i sprawdzić, czy plik PST istnieje
   2) spróbować użyć Microsoftowego narzędzia SCANPST (Scanpst.exe) – kiedyś zdarzyło mi się zastosować z pozytywnym efektem
   3) jednak co jakiś czas robić kopię zapasową – uciążliwe, niewdzięczne i wymagające systematyczności, ale jednak skuteczne…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *