Wolny download, szybki upload przez Wi-Fi w Windows 10 w SpeedTest.net

Bardzo wolne pobieranie przez Wi-Fi (ale szybki upload)

Jeżeli Twój komputer z Windows 10 ma problem z pobieraniem (download) przez Wi-Fi, ale jednocześnie utrzymuje normalną prędkość wysyłania (upload), to warto przejrzeć klienty VPN, które masz zainstalowane i uruchomione.

Jedną z przyczyn dość kuriozalnych wyników w Speedtest (odzwierciedlonych w realnym zachowaniu komputera), gdzie przy łączu 600/60 Mbit, uzyskiwałem wyniki w granicach:

Download: 0,2-5Mbit/s

Upload: 30Mbit / s

Okazało się być uruchomienie klienta SonicWall Global VPN.

Co ciekawe – nie trzeba nawet być podłączonym do serwera VPN. Wystarczy samo uruchomienie GUI tego klienta w Windows 10, żeby problem wystąpił.

Po zamknięciu aplikacji SonicWall Global VPN, prędkość wracała do sensownej normy, czyli ok. 120/30 Mbit – redukcja względem nominalnego 600/60 wynika z paru ścian na drodze WiFi, ale jednak 120 vs. 0,2 robi bardzo dużą różnicę.

Czasami oczywiście nie można zupełnie wyrugować klienta SonicWall i zdarzy się też zapomnieć o jego wyłączeniu, więc potrzebne jest realne rozwiązanie problemu – i okazuje się, że takowe na szczęście istnieje!

Przyczyną problemu z downloadem przez Wi-Fi jest bowiem…

„Receive segment coalescing”

Prosty i szybki sposób na naprawę, to użycie PowerShell’a (koniecznie „jako Administrator”), którego znajdziemy pod prawym klawiszem myszki na menu Start:

Wydajemy polecenie:

Get-NetAdapterRsc, którego przykładowy wynik poniżej:

Następnie wyłączamy felerne RSC poleceniem:

Disable-NetAdapterRsc -Name <tutaj nazwa karty sieciowej z kolumny Name powyżej, ujęta w cudzyszłowy podwójne>

czyli w moim przypadku:

Disable-NetAdapterRsc -Name "Wi-Fi"

i dla potwierdzenia ponownie listujemy karty sieciowe (widać zmianę w kolumnach IPv4Enabled i IPv6Enabled):

U mnie zadziałało natychmiast przywracając sensowną prędkość downloadu, także przy włączonym kliencie SonicWall Global VPN.

Bardziej szczegółowe rozważania dostępne są na stronie Microsoftu, pod adresem:

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-networking/wifi-issues-with-creators-update/4a20ba4f-33dc-4397-9823-e12dcb2607ba?auth=1

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *