Użyteczne skróty klawiszowe Windows i nie tylko – konwencje

W systemach Windows od lat obowiązują pewne standardowe konwencje, które działają w miarę uniwersalnie pomiędzy różnymi programami – czyli w różnych programach dają podobny skutek.
Poniżej przybliżam kilka z nich:

F1 Klawisz F1 oznacza pomoc – czyli wyświetla okno z pomocą/intrukcją obsługi programu
F2 Uruchom edycję – w Eksploratorze pozwala to zmieniać nazwy plików i folderów, w Excelu zmieniać zawartość komórki, w Outlooku edytować nazwę folderu na wiadomości pocztowe itd.. Jeżeli w jakimś programie zaznaczyłeś napis, który na intuicję powinno dać się zmienić – warto spróbować nacisnąć F2
F3 Wyszukiwanie. Jeżeli nie wyszukiwałeś wcześniej, to wyświetli okno wyszukiwania, a jeżeli już uruchomiłeś(aś) funkcję wyszukiwania, to powinno znaleźć kolejne wystąpienie tego, czego szukałeś(aś). W samym systemie F3 wyszukuje foldery i pliki (np. jeżeli naciśniemy F3 na pulpicie lub w eksporatorze). W notatniku F3 wyświetli standardowe okienko wyszukiwania. Niestety Word łamie konwencję i pod F3 ma autotekst, ale można to zmienić w opcjach.
F5 Odświeża to co widać. Np. w Eksploratorze ponownie wczyta listę plików z dysku do wyświetlenia 0- jeżeli jakiś program usunął plik, który wcześniej był widoczny, to F5 spowoduje, że zauważymy zmianę.
Ctrl + kręcenie kółkiem myszki Zmiana powiększenia – domyślnie kółko w dół i wszystko staje się mniejsze, a w górę – większe. Działa to zarówno w przeglądarkach internetowych, jak i np. w Word’zie i Excel’u.
Ctrl + 0 W przeglądarkach internetowych pozwala wrócić do ustawienia powiększenia na 100%, czyli „normalnego” wyglądu
Alt + spacja Dostęp do menu okna – czyli menu, w którym znajziemy opcje „maksymalizuj”, „minimalizuj”, „przesuń” itp. Bardzo przydatne, jeżeli przytrafi nam się sytuacja, w której w wyniku zmiany monitora, jakieś potrzebne okno „ucieknie” poza ekran. Dzięki tej kombinacji można je przesunąć z powrotem na widoczny obszar

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *