Google Chrome – okno przeglądarki po starcie aplikacji przesunięte w dziwne miejsce

Jeżeli Twoja przeglądarka Chrome otwiera się w dziwacznym miejscu ekranu i często z równie dziwnym rozmiarem okna, np. tak jak na zrzucie ekranu poniżej, gdzie zamiast otworzyć się w wielkości pozwalającej normalnie przeglądać strony, Chrome postanowił zająć mały kwadracik w okolicach dolnego, lewego rogu ekranu:

„Skurczone” i przesunięte okno Google Chrome

mam dla Ciebie dobre wiadomości: jest ratunek!

Chrome omija standardowe mechanizmy Windows i wielkość oraz położenie okna zapisuje sobie we własnym pliku. Plik ten znajduje się domyślnie w następującej lokalizacji:

c:\Users\<Twoja nazwa użytkownika>\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Profile 1\Preferences

Żeby okienko Chrome przestało „szaleć” musimy skutecznie zmienić zawartość tego pliku, czego czasami Chrome nie potrafi zrobić samodzielnie, nawet jeżeli przesuniemy okno myszką.

Kolejne kroki to:

Krok 1: Skutecznie zamykamy przeglądarkę Chrome

Przede wszystkim zwyczajnie zamykamy okno przeglądarki „iksikiem” w prawym górnym rogu jej okna lub kombinacją klawiszy Alt-F4 wciśniętą w chwili gdy Chrome jest „na wierzchu”.

Następnie musimy się upewnić, że rzeczywiście wszystkie ewentualne pozostałości po Chrome zostały wyłączone. Możemy w tym celu uruchomić Menadżera Zadań (np. wciskając kombinację Shift-Ctrl-Esc na klawiaturze) i na zakładce „Szczegóły” odnaleźć wszystkie wpisy Chrome.exe i na każdym z nich wykonać polecenie „Zakończ zadanie” z menu kontekstowego dostępnego pod prawym klawiszem myszki:

Szybszą metodą na hurtowe zamknięcie wszystkich chrome.exe może jest użycie polecenia TaskKill (vide Taskkill, czyli jak naprawdę zabić proces w Windows) w wierszu poleceń uruchomionym „jako Administrator” lub konsoli PowerShell, także uruchomionej „jako Administrator”:

UWAGA: Polecenie TaskKill zadziała tylko jeżeli masz uprawnienia Administratora (patrz: przedrostek „Administrator:” w pasku tytułu okna Windows PowerShell)

Po takim zamknięciu Chrome’a nie będzie on miał możliwości zmiany treści pliku swoich ustawień w tle, a nasze edycje w tym pliku pozostaną trwałe.

Krok 2: Zmiana treści pliku

Najprościej dostać się do tego pliku wpisując w pasek eksploratora plików:

czyli:

%LOCALAPPDATA%\Google\Chrome\User Data\Profile 1\Preferences

a następnie otworzyć ten plik za pomocą np. Notatnika (Notepada) lub podobnego edytora. Ja użyłem do tego celu programu Notepad++ (do pobrania z https://notepad-plus-plus.org/downloads/) z dodatkiem JSTool, pozwalającym wygodnie wyświetlić pliki w formacie JSON, a do takich należy właśnie „Preferences” ze ścieżki powyżej.

Wewnątrz pliku musimy wyszukać (np. Ctrl-F w Notatniku i Notepadzie++) frazę:

window_placement

Jest to nazwa ustawienia odpowiedzialnego za wielkość okna.

W Notepad++, po sformatowaniu właściwy fragment pliku może wyglądać np. tak:

Dla choć trochę wtajemniczonych od razu jasne stanie się dlaczego okno Chrome’a wyglądało dziwnie.

"maximized": false

oznacza, że okno nie będzie rozciągnięte na cały ekran – zamiast tego będzie miało swój lewy górny róg w punkcie o współrzędnych na ekranie:

"left": 0, "top": 349,

i prawy dolny róg w:

"bottom": 751, "right": 515,

na ekranie o rozmiarze „Full HD” wygląda to właśnie tak jak „skurczone” okno ze zrzutu ekranu powyżej.

Jak to naprawić?

Prosto i szybko

Konieczna jest zmiana ustawień w pliku opisanym powyżej. Najprościej i najskuteczniej będzie zmienić ustawienie:

"maximized": false

na

"maximized": true

i właśnie dokonanie takiej zmiany w pliku polecam.

Jeżeli nie korzytałeś z Notepad’a++, tylko zwykłego notatnika, mniej więcej tak powinien wyglądać efekt po zmianie:

Po jej wprowadzeniu, zapisujemy plik poprzez Ctrl-S (lub poleceniem z menu) i uruchamiamy już powiększony na pełny ekran Google Chrome.

Z dopasowaniem rozmiaru okna

Można także pozostawić ustawienie „maximized” w stanie „false” i podać bezpośrednio wartości współrzędnych dla narożników okna – to też zadziała po uruchomieniu Chrome, jednak w tym przypadku dobrze znać wielkość swojego ekranu i rozumieć jak opisane są na nim współrzędne.

Tę metodę mogą wybrać bardziej zaawansowani użytkownicy.

4 thoughts on “Google Chrome – okno przeglądarki po starcie aplikacji przesunięte w dziwne miejsce”

  1. Witam, w moim przypadku przeglądarka Chrome sama ponownie zmienia wartość na „maximized”: false. nie mam pojęcia dlaczego :( , robiłem wszystko zgodnie z instrukcją.

  2. Witam, a może pomysł, gdy okno chrom po każdym zamknięciu i otwarcie aplikacji zmienia trochę swój rozmiar, za każdym razem inny ?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *