Jak znaleźć i usunąć z dysku zduplikowane pliki – metoda 1 porównanie katalogów

Bardzo częstym problemem – zwłaszcza w epoce olbrzymich dysków, kiedy i tak trudno ogarnąć bezmiar informacji, jaki na nich przechowujemy – jest usunięcie zduplikowanych plików. Niezależnie, czy chcesz po prostu odzyskać trochę przestrzeni dyskowej, czy pozbyć się nadmiaru informacji, poniższy artykuł i kolejne na temat usuwania duplikatów, z pewnością będą pomocne.

Używać będziemy Total Commander’a

Zaczniemy od najprostszej sytuacji: mamy dwa podobne do siebie katalogi, które jednak różnią się nieco zawartością. Jak na ilustracji poniżej:

Usuwanie duplikatów poprzez synchronizację katalogów - stan wyjściowy

Jak wykryć pliki powtarzające się na obydwu listach? Używamy Shift-F2, czyli inaczej polecenia Mark|Compare Directories. Polecenie to zaznaczy:

  1. W lewej liście pliki niewystępujące w liście prawej
  2. W prawej liście pliki niewystępujące w liście lewej
  3. Jeżeli w obydwu listach występują pliki o tych samych nazwach, sprawdzona zostanie także data – nowsze pliki zostaną podświetlone w odpowiedniej liście

Usuwanie duplikatów poprzez synchronizację katalogów - po porównaniu

Uzyskaliśmy więc oznaczenie różnic pomiędzy katalogami. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie nie plików różnych, lecz tych samych pomiędzy katalogami. Uzyskujemy je poprzez odwrócenie (inwersję) zaznaczenia – czyli gwiazdkę z klawiatury numerycznej.

Usuwanie duplikatów poprzez synchronizację katalogów - po odwróceniu zaznaczenia

Zachęcam do eksperymentowania z porównaniem katalogów i odwracaniem zaznaczenia. Z pewnością istnieje jeszcze wiele twórczych zastosowań dla tych narzędzi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Jak znaleźć i usunąć z dysku zduplikowane pliki – metoda 1 porównanie katalogów”

  1. Pingback: Jak znaleźć i usunąć z dysku zduplikowane pliki ? metoda 2 – wyszukiwanie