Jak wyśrodkować podpisy pod dokumentem w Microsoft Word

Nie raz zdarzyło mi się widzieć w Microsoft Word, podpisy pod dokumentem, pieczołowicie wyrównane za pomocą ogromnej ilości spacji lub tabulatorów.
Jedno niefortunne naciśnięcie klawisza – i taka misterna konstrukcja leży w gruzach.

Jak to wygląda w praktyce? Można się o tym przekonać używając wyświetlania znaków niedrukowanych, czyli mechanizmu w Microsoft Word, dzięki któremu możemy zobaczyć gdzie w dokumencie użyliśmy spacji, gdzie tabulatora, w którym miejscu wymusiliśmy przejście do nowego akapitu itd.

Tak wygląda dokument, w którym udało się rozstawić miejsce na podpisy metodą pracochłonną:

microsoft-word-podpisy-wyrownane-spacjami-i-tabulatorami-niewidoczne

Na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku, ale po wyświetleniu znaków niedrukowanych (spacje, tabulatory, zakończenia akapitu):

microsoft-word-pokaz-znaki-niedrukowane

…uwidaczniają się ślady nierównego starcia z niewdzięczną materią:

microsoft-word-podpisy-wyrownane-spacjami-i-tabulatorami

Kilkadziesiąt spacji, w końcu zniecierpliwienie i parę tabulatorów, potem ponownie cyzelowanie spacjami, żeby było w miarę równo, a po wydrukowaniu – i tak wygląda lekko krzywo.

Jest jednak dobra wiadomość!

Jest lepszy sposób na wyrównanie podpisów pod dokumentem w Microsoft Word!

Do lepszego i znacznie prostszego wyrównania: tabulator środkujący.
Domyślnie Microsoft Word ustawia parę miejsc w wierszu, w których zatrzyma się tabulator po kolejnych naciśnięciach – to dlatego bez żadnego dodatkowego ustawiania, tabulator ustawi się na kilku kolejnych pozycjach, przeskakując np. co pół cala. Można to zachowanie zmienić ustawiając ręcznie własne lokalizacje, w których zatrzyma się kursor (i rozpocznie pisanie) po naciśnięciu klawisza Tab.

Dodatkowo, ustawione miejsca tabulacji potrafią jeszcze jedną rzecz, która okaże się najbardziej interesująca z naszego punktu widzenia – potrafią wyrównywać tekst, np. go wyśrodkować.

Spójrzcie na ten filmik:

Kolejno – co się dzieje na nagraniu:

  1. Zmieniłem rodzaj tabulatora z „lewego” na „środkowy” – znaczek zmienił się z czegoś co przypomina literkę „L” na odwrócone do góry nogami „T”
  2. Klikając myszką na linijce, ustawiłem miejsca tabulacji ok. 3cm od lewej krawędzi strony i – drugie – ok. 3 cm od prawej krawędzi strony. Widać je na linijce jako dwie czarne „odwrócone literki T”
  3. Użyłem tabulatora jeden raz, żeby ustawić kursor w miejscu pierwszego tabulatora środkowego
  4. Wpisałem tekst, który chcę wyśrodkować względem miejsca tabulatora
  5. Użyłem tabulatora drugi raz, żeby przesunąć się do miejsca tabulacji bliższego prawej krawędzi strony
  6. Wpisałem drugi tekst, który także Word wyśrodkował dla mnie względem miejsca tabulacji
  7. ENTER-em przeszedłem do kolejnej linijki tekstu – tutaj ważna obserwacja: użycie klawisza ENTER spowodowało, że wyznaczone przeze mnie miejsca tabulacji przeniosły się do kolejnej linijki i akapitu
  8. Analogicznie jak w przypadku napisów, wstawiłem rząd kropek, który potem skopiowałem i wkleiłem jeszcze raz w drugim miejscu tabulacji

Co otrzymałem? Za pomocą raptem 4 naciśnięć tabulatora mam idealnie wyrównane etykiety dla podpisów i miejsce na same podpisy, wyznaczone kropkami.
Dzięki tabulatorom moje formatowanie jest na pewno równe, także na wydruku i nie rozleci się przez byle przypadkową spację, bo tabulatory trzymają wszystko w ryzach. Nawet wstawienie przypadkowych spacji nie popsuje tego układu.

To wszystko przy włączonym podglądzie znaków niedrukowanych, który oczywiście można wyłączyć, jeżeli nadmiar widocznych strzałek i kropek okazałby się bardziej przeszkadzający i pomocny – oczywiście działanie tabulatorów pozostanie wtedy bez zmian.

Podpowiedź: gdybym jeszcze raz kliknął na polu wyboru tabulacji, mógłbym ustawić „tabulator prawy” – czy domyślacie się jako on zadziała?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Jak wyśrodkować podpisy pod dokumentem w Microsoft Word”

  1. Przydało się, dzięki. Pół życia klepałem te taby i spacje, potem odkryłem wstawienie białej tabelki z dwoma kolumnami i już się dało wyśrodkować w nich tekst :)