Ikony głośności/głośniczka, baterii/zasilania i sieci w zasobniku systemowym Windows Vista

W Windows Vista zdarza się, że bardzo praktyczne ikonki głośności, baterii/zasilania i sieci, znajdujące się zwykle obok zegara w tzw. zasobniku systemowym (system tray) domyślnie znajdującym się w prawym dolnym rogu ekranu, bezpowrotnie znikają. Konkretnie – chodzi o takie ikonki:

Ikonki zasilania, sieci i głośności w zasobniku systemowym

Niestety zniknięcie połączone jest z tym, że w oknie właściwości zasobnika, które można wywołać klikając prawym klawiszem myszki na zegarze i wybierając pozycję Właściwości z menu, które się pojawi:

Wyświetlenie okna właściwości zasobnika systemowego

Na poniższym zrzucie ekranu pola wyboru opcji są włączone i dostępne do zmiany, a problem opisywany objawia się tym, że opcje te będą „wyszarzone” – czyli niemożliwe do przełączenia.

Okno właściwości zasobnika systemowego

Przywrócenie ich jest możliwe poprzez użycie rejestru systemowego Windows. Wystarczy pobrać i włączyć do rejestru następujący skrypt. Zwykle włączyć do rejestru oznacza po prostu kliknąć dwa razy na ściągniętym pliku lub pozwolić go otworzyć przeglądarce i zgodzić się kiedy system zapyta o taką zgodę.

Efektem wprowadzenia skryptu będzie wyświetlenie okienka analogicznego do tego z poniższego zrzutu ekranu:

Edytor Rjestru - potwierdzenie wprowadzenia skryptu

Potem jeszcze tylko restart komputera dla pewności i wszystko powinno wrócić do normy.

Sprawdzone na Windows Vista Business SP2 PL

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 thoughts on “Ikony głośności/głośniczka, baterii/zasilania i sieci w zasobniku systemowym Windows Vista”

  1. Uzupełniłem post. Czy na pewno wprowadzenie skryptu do rejestru potwierdzone zostało komunikatem Edytora Rejestru? No i ten restart – niezawodne remedium na wszelkie boleści Windows’a, a w tym wypadku także szansa dla systemu na zauważenie nowości w rejestrze.

 1. Nie wiem jak włączyć skrypt do rejestru Vista Home Premium. Kliknięcie wyrazu „skrypt” powoduje otwarcie pliku (przeglądarka nie pyta o zgodę), następnie dwukrotne klikanie otworzonego skryptu nie powoduje żadnej reakcji. Proszę o wskazówki.

  1. Rozwiązanie 1: plik otwarty w przeglądarce powinno dać się zapisać (funkcją „Zapisz stronę”) – trzeba tylko się upewnić, że zapisany plik będzie miał nadal rozszerzenie REG, a nie np. HTML nadane przez przeglądarkę. Taki plik będzie można „dwukliknąć” i dodać do rejestru.

   Rozwiązanie 2: zawartość otwartego pliku (cały tekst), powinno dać się zaznaczyć i skopiować np. do notatnika i zapisać jako plik z rozszerzeniem REG (trzeba zmienić „typ pliku” przy zapisywaniu na wszystkie pliki (*.*), żeby notatnik nie dodał automatycznie rozszerzenia TXT. Taki plik można już dwukliknąć i dodać ro rejestru.

   Rozwiązanie 3: w ustawieniach przeglądarki można zadecydować co przeglądarka ma robić z każdym typem pliku (na podstawie rozszerzenia). Należy ustawić dla rozszerzenia REG, aby przeglądarka nie otwierała takich plików, tylko je zapisywała na dysku. Ponowne kliknięcie w link skryptu pozwoli pobrać plik.

   Ponieważ różne przeglądarki mają wymienione wyżej funkcje i opcje w różnych miejscach, a dodatkowo zmienia się to często z wersji na wersję, nie podaję konkretnych ścieżek – tutaj polecam przejrzenie menu przeglądarki i/lub poszukanie informacji w Google.

 2. a co to oznacza „dodać do rejestru”?
  Czy mam gdzieś wkleić ten plik .reg?
  nie znam się na tym, rejestr wiem że otwiera się poleceniem regedit… ale co dalej?

  Proszę o pomoc.

  1. W większości przypadków powinno wystarczyć „dwukliknięcie” na pliku REG, żeby Windows sam wprowadził do rejestru jego zawartość – czyli dodał to co jest w pliku REG.

   Proszę dać znać, czy się powiodło z plikiem z artykułu! :-)

 3. spróbowałam jeszcze dziś, kliknęłam dwa razy – otwarto plik. Zamknęłam i weszłam w ustawienia – ikony systemowe były odblokowane i możliwe do zaznaczenia :) Dziękuję. Niby wczoraj też klikałam dwa raz, a jakoś nie poradziłam sobie. Kombinowałam z tym rejestrem … Dziękuję raz jeszcze. A tak w ogóle to ciekawe jak komputer/system sam z siebie chowa/blokuje te ikonki. Pozdrawiam.